در حالی که وضعیت اقتصادی جهان رو به نزول گذاشته است میلیاردر معروف آمریکایی سهام خود در بازار بورس را فروخته و پس از چند سال وقفه اقدام به خرید طلا و سهام معادن طلا نموده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جورج سوروس، میلیاردر معروف آمریکایی پس از چند سال وقفه، مجدداً به بازار خرید و فروش طلا و سهام معادن فلز زرد بازگشته است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مطلبی نوشت: «شرکت مدیریت دارایی سوروس که 30 میلیارد دلار از دارایی آقای سوروس و خانواده‌اش را مدیریت می‌کند، با پیش‌بینی بروز ضعف در بازارهای مختلف سهام خود در بازار بورس را فروخته و اقدام به خرید طلا و سهام معادن طلا نموده است. سرمایه گذاران اغلب در هنگامه بروز آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی، بازار طلا را به‌عنوان یک بهشت امن تلقی می‌کنند».

سوروس اقدام به خرید 1.05 میلیون سهم در اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا کرده است. شرکت مدیریت دارایی سوروس همچنین در پایان ماه مارس اقدام به خریداری بخشی از سهام بزرگترین تولید کننده طلای جهان یعنی شرکت بریک گلد به‌ارزش 264 میلیون دلار نموده است. سوروس 1.7 درصد از سهام شرکت بریک را خریده است.

از میان توضیحاتی که این میلیاردر آمریکایی ارائه کرده می توان به پیش‌بینی‌های تیره و تار مسائل اقتصادی و سیاسی در چین و اروپا اشاره کرد.

سوروس گفته: «چین همچنان از خروج سرمایه رنج می‌برد و در حالی که دیگر کشورهای آسیایی در حال انباشته کردن ارزهای خارجی هستند، این کشور اقدام به کاهش ذخایر ارزی خود کرده است... چین با نزاعی درونی در زمینه رهبری سیاسی‌اش مواجه است و در سال آینده این مسئله توانایی این کشور در پرداختن به مسائل مالی را تضعیف خواهد کرد».

بنابراین، این میلیاردر آمریکایی نتیجه گرفته که «تداوم ضعف در چین موجب وارد آمدن فشارهای کاهنده تورمی و نتیجتاً افت دستمزدها و قیمت‌ها بر اقتصاد آمریکا و جهان خواهد شد».

سوروس همچنین گفته، این احتمال وجود دارد که اتحادیه اروپا تحت فشار بحران مهاجرت، ادامه چالش‌ها در یونان و خروج احتمالی انگلیس از این اتحادیه فرو بپاشد.

  

منبع خبرگزاری تسنیم